../Kontakt
Nákup: Kč /1BT   |   Prodej: Kč /1BT

Účetní standardy: Bitcoin a daň z příjmu

Jak se vztahuje povinnost uhradit daň z příjmu fyzických (15%) a právnických osob (19%) na těžaře nebo obchodníky s bitcoiny?

Český stát se (narozdíl např. od Německa) stále brání uznat bitcoin jako měnu nebo platidlo . Mohlo by se tak zdát, že bitcoin je považován za zboží. Pokud se zbožím obchodujete jako podnikatel (ať již PO či FO) musíte odvézt DPPO či DPFO. Pouze pokud podnikatel nejste a jedná se o váš jednorázový příjem, čistě teoreticky byste mohli argumentovat tím, že bitcoin je věc movitá a její zhodnocení nepodléhá dani z příjmu (podobně jako při zhodnocení zlata).

Situaci upřesňuje mluvčí Generálního finanční ředitelství:

Veškeré příjmy plynoucí z prodeje bitcoinů jsou dnes chápány jako příjem podléhající dani z příjmů, s možným uplatněním nákladů na jejich dosažení. Výklad konkrétních dopadů do jednotlivých aktivit s virtuálními měnami, mezi které patří samotná produkce, spekulativní nákupy, směnárenství, platba a další, bude upřesněn v rámci sjednocování evropského pohledu na tento nový fenomén, uvedla Petra Petlachová z GFŘ.

Vraťme se tedy k podnikání s bitcoiny. Pokud bitcoiny těžíte, jako náklad si můžete započíst veškeré náklady spojené s těžbou, tedy pořízení hardware (resp. amortizaci) nebo spotřebu elektrické energie.

V případě spekulativních obchodů na burze, můžete využít historii realizovaných příkazů a sečíst vydané prostředky (EUR, CZK) na nákup bitcoinů jako náklad proti přijatým prostředkům za prodej (tj. příjem). Daní se tedy výhradně zisk z obchodů.

O bitcoinu v souvislosti s Daní z přidané hodnoty čtěte zde.

Novinky

Bitcoinový detektiv Aleš Janda vstupuje do startupu Chainalysis

pokračování   |   22.7.2015

BitBrno – Bitcoin platby jízdenek konci po 14 dennim provozu

pokračování   |   10.7.2015

Načíst starší novinky

Načíst starší novinky

Kdo jsme?

XBTC.cz je kryptoekonomický blog z české bitcoinové scény.