Pro pochopení bezpečnosti Bitcoinu a řešení spojených s kryptoměnami je nutné si celou záležitost rozdělit do více úrovní.
je z pohledu informačních technologií opravdu velmi bezpečný a to přestože existují teoretické možnosti, jakým způsobem destabilizovat celý systém. Tzv. split může nastat ve chvíli, kdy
Pro získání BitCoinu či pro jeho prodej se bez směnárny neobejdete a právě zde je jedno z největších bezpečnostních rizik. Především mnoho směnáren nemá jasnou vlastnickou strukturu ani reálnou adresu svého fungování. Zároveň se právě tento mezičlánek pro obchodování stává nejčastěji cílem hackerských útoků, které v lepším případě způsobí výpadek služby a v horším případě ztrátu uložených BitCoinů. Tento osud postihl v minulosti i jednoznačně největší japonskou burzu MTGOX. Obecně platí, že pokud právě neobchodujete, tak vaším BitCoinům je nejlépe ve vaší soukromé peněžence, pokud možno bez přístupu na Internet.
Elektronická peněženku si snadno nainstalujete na Váš počítač, ovšem tím vše teprve začíná. Vzhledem k tomu, že v této pěněžence budete mít uložené své virtuální peníze je nutné ji řádně zabezpečit. Platí obecná pravidla a to, že Váš počítač by měl fungovat na legálním operačním systému, software by měl být pravidelně aktualizován a neměl by chybět ani firewall spolu antivirovým programem. Ale i takto vybavený počítač je poměrně snadným terčem pro zkušenější útočníky.
Investujte pouze tolik, o kolik můžete přijít. Krátkodobá investice je vysoce riziková a i dlouhodobá investice není žádná jistota. Proto investujte rozumně.
Bitcoin je vzhledem ke svému mládí a podstatě je těžko předvídatelný a i proto je jako investice značně rizikový. Kurz Bitcoinu je totiž ovlivňován mnoha faktory, které jsou velmi těžko nepředvídatelné. Z mnoha faktorů ovlivňujících vývoj Bitcoinu můžeme jmenovat například i geopolitickou situaci ve světě, finanční situaci v rozličných regionech či prostá prohlášení o podpoře či nedůvěře ke kryptoměnám. Ovšem tím nejdůležitějším je stabilita samotného ekosystému Bitcoinu, který je závislý na stabilitě protokolu, ale i na zprostředkovatelích obchodů a konverzí do fiat měn. Z tohoto důvodu není dobré do Bitcoinu investovat větší množství peněz než o kolik si můžete dovolit přijít.
Weby, kde můžete sledovat detailní vývoj kurzů BTC:
Varování: Pozor tento článek je vysoce neaktuální. Popisuje situaci kolem těžení na konci roku 2013 (těsně po snížení odměny na 25BTC za blok). Dnes se již těží výhradně na specializovaných zařízeních, nikoliv na PC.
Jediným aktuálně jakž takž smysluplným způsobem těžení je těžba s pomocí grafické karty. Postačí vám k tomu počítač s operačním systémem MS Windows nebo Linux. Své kartě pak s pomocí jednoduchého programu určíte v jaké intenzitě má úlohy zpracovávat a necháte běžet. Ovšem je nutné počítat se dvěma základníma s tím, že grafické karty mají při plném výkonu opravdu solidní spotřebu. Počítač, tak lehce může dosáhnout spotřeby 400-800W, což už se na vašem účtu znatelně projeví. Cena elektřiny se aktuálně pohybuje okolo 6Kč za jednu megawatthodinu, což při nonstop provozu znamená několika tisícový účet. A druhý problém spočívá v obtížnost nalezení bloku neboli odměny (25BTC za jeden blok) a proto je lepší se připojit do poolu. Pool je seskupení počítačů, které pracují na stejné úloze, a následně je odměna spravedlivě rozdělena. Výběr větších dostupných poolů viz. tabulka níže.
Na systémech s MS Windows je nejjednodušším způsobem stáhnout klienta s grafických rozhraním a to ze stránek guiminer. Poté stačí zadat informace o poolu, kde budete chtít těžit a váš život horníka může začít. Ovšem je nutné upozornit na fakt, že vzhledem k profesionalizaci celého segmentu těžení kryptoměn a tím spojené obtíženosti je tento způsob spíše fanouškovskou záležitostí než reálným způsobem, jak opravdu vydělat
Pro těžení na Linuxu může posloužit například tento návod.
Odkazy na weby jednotlivých poolů:
www.bitcoin.cz
www.btcguild.com
www.50btc.com
Sofistikovanější způsob těžby představují FPGA a ASIC stroje, které jsou “ušity” na míru těžení BTC. Nejvyspělejší ASIC řešení dosahují násobky výkonu běžných počítačů při podstatně nižší spotřebě. Bohužel aktuálně je dostupnost těchto zařízení značně omezená a vzhledem k vysoké poptávce je i značně nerentabilní i jejich cena. I v tomto případě již platí fakt, že trh je do značné míry nasycen a proto je dobré před většími investicemi do hardwaru řádně propočítat potencionální návratnost. Bohužel k značně volatilitě kurzu a vysoké obtížnosti je již bez astronomických investic i tento způsob získávání BitCoinů nepříliš efektivní
Více se můžete dočíst v tomto fóru.
Srovnání výkonu jednotlivých řešení pro těžbu naleznete zde.
Bitcoin je možné získat dvěma způsoby. Tím prvním a nejjednodušším je nákup přes některou směnárnu viz. bod níže. Druhou možností jetzv. těžení, kdy propůjčíte výkon svého počítače pro účely výpočtů pro zabezpečení celé sítě viz. “Je Bitcoin bezpečný”.
Velmi zjednodušeně Bitcoin znamená:
1) Blockchain neboli sdílenou účetní knihu “lidstva”.
2) decentralizovanou elektronickou měnu.
Bitcoin je internetová open-source peněžní měna, kterou lze platit prostřednictvím zcela decentralizované P2P sítě. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a předem známo, a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Více na Wikipedii.