../Kontakt
Nákup: Kč /1BT   |   Prodej: Kč /1BT

Proč Bitcoin bez DPH 21% není samozřejmost

Když jsem na konferenci ČNB o bitcoinu položil dotaz na téma Bitcoin ve vztahu k dani z přidané hodnoty koukali na mne všichni jako na blázna. Proto jsem ho měl podložený. Konkrétně jsem odcitoval článek, který uveřejnilo Právo (Novinky.cz):

„Finanční správa sleduje vývoj v oblasti virtuálních měn již několik let a do budoucna chystá nový zákon, který bude upravovat obchodování velkých objemů bitcoinů z pohledu DPH,“ potvrdila Právu mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Smyšlenou citaci pak převzala další média. O tom, že by Českou republiku zdanění bitcoin pomocí DPH poslalo o deset let ve vývoji zpět a vyřadilo z bitcoinového světa, není pochyb. A tak se zdálo, že na mou otázku, se všichni panelisté shodnou na odpovědi. Libor Kazda z FAÚ (která chystá novou legislativu) potvrdil, že oblast DPH není v plánu upravovat. Argumentoval však tím, že by bitcoin, aby se na něj DPH vztahovala musel být zbožím, což zjevně není. Ovšem zákon o DPH hovoří opačně, tedy DPH se vztahuje na veškeré zboží a služby, až na výjimky, tedy např. měny, finanční služby nebo zlato, které jsou od DPH osvobozeny.

Přitom postavení bitcoinu jako zboží či měny není tak jasné, jak by se na první pohled mohlo zdát. A situaci vyjasnit nepomohla ani první část konference, tedy přednáška Zbyňka Revendy na téma “Jsou bitcoin peníze?”. To potvrdil i pohled viceguvernéra Mojmíra Hampla, pro kterého není až tak podstatné teoretické chápání definice peněz.

Z mého hlediska to podstatné je. Je podstatné aby se státní orgány vyjadřovaly přesně a ideálně postupovaly v souladu.

Petra Petlachová z GFŘ později XBTC na zaslaný dotaz odpověděla:

v odpovědi, zaslané paní redaktorce deníku Právo na otázky ohledně problematiky bitcoinů, nebyla žádná zmínka o tom, že „Finanční správa do budoucna chystá nový zákon, který bude upravovat obchodování velkých objemů bitcoinů z pohledu DPH“. Ani z kontextu odpovědi to nevyplývalo.

Uvedenou „moji citaci“ tudíž nemohu potvrdit.

V Čechách se tedy chodí kolem horké kaše a nějak se předpokládá, že si všichni myslí to samé. (Podobně se chová i Velká Británie: daň z přidané hodnoty neaplikuje, ale bitcoin za měnu nepovažuje). Nicméně i tento implicitní přístup je lepší než situace v Austrálii. Ta striktně bitcoin za peníze nepovažuje a z toho vyplývá, že se na něj vztahuje australská DPH (resp. GST – goods and services tax).

Važme si tedy zatím střízlivého (a možná trochu bázlivého) přístupu státních institucí k Bitcoin (i když trochu připomíná pohádku O Chytré horákyni), protože to určitě není samozřejmost.

Važme si také korektního přístupu novinářů, protože ověřovat informaci ze dvou zdrojů již opět není samozřejmost.

A dovětek? Celý mýtus o DPH opakuje i Česká televize o měsíc později s textem:

Ministerstvo financí vymýšlí také to, jak by se velké transakce s virtuální měnou měly danit. V úvahu přichází daň z příjmu a daň z přidané hodnoty.

Upřímně doufám, že se stokrát opakovaná lež nakonec nestane pravdou…

Novinky

Bitcoinový detektiv Aleš Janda vstupuje do startupu Chainalysis

pokračování   |   22.7.2015

BitBrno – Bitcoin platby jízdenek konci po 14 dennim provozu

pokračování   |   10.7.2015

Načíst starší novinky

Načíst starší novinky

Kdo jsme?

XBTC.cz je kryptoekonomický blog z české bitcoinové scény.